تغییرات باور نکردنی استقلال درون دوران حضور شفر
۶ام دی ۱۳۹۶ ورزشی

روزنامه قانون: استقلال لیگ هفدهم را با امید بسیاری شروع کرد. عملکرد احساسی منصوریان درون فصل نقل و انتقالات و جذب بسیاری از بازیکنان ستاره و با استعداد چون مهدی قائدی، پژمان منتظری، داریوش شجاعیان و… انتظارات را از منصوریان و تیمش بیش از پیش بالا برده بود. ولی با شروع مسابقات، شرايط به کام منصوریان پیش نرفت. شاگردان سرمربي جوان آبي‌ها درون هفت مسابقه تنها پنج امتیاز کسب کردند و بیشتر از دو بار نتوانستند توپ را از خط دروازه حریفان‌شان عبور دهند. یأس و نا­امیدی هر روز بیشتر درون استقلال منصوریان حس می­‌شد و اوضاع برای ماندن او درون اين تيم بسیار دشوار بود. کار تا جایی پیش رفت كه منصوریان از سرمربیگری استقلال استعفا داد و آبي‌ها که عزم‌شان را جزم کرده بودند تا مربی خارجی روی نیمکت تیم‌شان بیاورند، به سراغ وینفرد شفر آلمانی رفتند. درون نخستين روزهای حضور پيرمرد آلماني درون استقلال هواداران این تیم استقبال چندان خوبی از او نکردند؛ چرا که اين‌­ها انتظار مربیانی چون فاتح تریم و زلاتکو دالیچ را داشتند، حتی برخی هواداران به صفحه اینستاگرام شفر رفتند و او را تهدید به مرگ کردند! ولی پیرمرد آلمانی، بی دقت به تمام حواشی ریسک بزرگي كرد و روی نیمکت استقلالی نشست.

آمار و ارقام جادویی شفر

شروع کار شفر درون استقلال از بدشانسی او، همراه با بازی حساس شهرآورد بود. تنها شکست شفر با استقلال تا امروز درون همان بازی رقم خورد. از زمان حضور این مربی آلمانی روی نیمکت استقلال، آبی‌پوشان درون ۱۰ دیداری که درون مجموع لیگ و جام حذفی سپری کردند، موفق شدند ۶ برد سه تساوی و يك باخت را درون کارنامه خود ثبت کنند. علاوه بر این، استقلال ۱۷ گل زده و تنها يك گل خورده که از روی نقطه پنالتی بوده هست، دارد. تغییر درون سبک بازی استقلال از زمانی که شفر سکان هدایت این تیم را بر عهده گرفته، به طور کامل محسوس هست. استقلال را زمان‌ها به این شکل ندیده بودیم؛ تیمی که روان بازی می‌کند و بازی مالکانه‌اش را به حریف تحمیل می­‌کند.

تفسیر مختصري از سه بازی آخر استقلال

فارغ از نتیجه و برد قاطع شاگردان شفر درون بازی برابر سپاهان، ایرانجوان بوشهر و صنعت نفت آبادان شکل بازی و نظم اين‌ها درون زمین باید علاقه‌مندان به استقلال را خوشحال کرده باشد؛ چرا که بحران استقلال درون یکی، دو سال اخیر تنها نتیجه نگرفتن نبود بلکه اگر تنها مساله نتیجه بود، سال گذشته شاگردان منصوریان درون نیم فصل دوم بهترین نتایج را گرفتند و تا رتبه دوم بالا آمدند ولی هواداران همچنان ناراضی بودند. نارضایتی هواداران استقلال ناشی از بی‌نظمی درون بازی و نداشتن ریتم و نظم بود. سال گذشته کاوه رضایی، محور بازی استقلال بود و مثل سال‌های پیش تمامي چیز به سانتر از جناحین خلاصه می‌شد که با شم بالای گلزنی کاوه و دوندگی و تحت فشار قرار دادن حریفان، نتایج خوبی درون نیم‌فصل دوم ثبت شد ولی استقلالی‌ها که همواره تیم خود را با رقیب دیرینه مقایسه می‌کردند، انتظار بازی مالکانه و کار تاکتیکی داشتند که منصوریان هیچ‌گاه نتوانست این خواسته هواداران را برآورده کند ولی با روی کار آمدن شفر شرایط برای استقلال به کلی تغییر کرد.

تا جایی که این تیم امروز علاوه بر بازی چشم نوازی که ارائه می­‌دهد، نتیجه نیز می­‌گیرد. برای اینکه متوجه شویم حضور شفر و تفکراتش تا چه حد درون استقلال مفید بوده، کافی هست نگاهی به گل اول این تیم درون بازی برابر صنعت نفت آبادان بيندازيم. گل اول استقلال به صنعت نفت آبادان، نمونه بارز یک کار تیمی فوق العاده بود. استقلال حال بنابراين از گل زدن، باز حمله می‌کند و دفاع مطلق به هیچ وجه درون نرم افزار اين تيم جایی ندارد. شفر، فوتبال آلمانی را آرام آرام به استقلال تزریق کرده هست و بازیکنان اين تيم، به خوبی از اعتماد سرمربی دسترس می‌کنند. استقلالِ هماهنگ‌، حالا نه تنها زیبا بازی می‌کند بلکه با اقتدار پیروز می‌شود و درون جدول بالاتر مي‌آيد.

مشكل عدم مديريت!

حسن روشن، پيشكسوت تيم فوتبال استقلال درباره روند پيشرفت آبي‌ها با وينفرد شفر به «قانون» اعلام کرد: «همان‌طور كه تمامي مي‌دانيم، بازيكن‌ها تغييري نكرده‌اند ولی مشكلات برطرف شده و تيم نتيجه مي‌گيرد. به نظر من قدرت بدني بازيكنان بهتر شده و از نظر آمادگي جسماني، شرايط بهتر شده هست. يكي از مشكلاتي كه درون استقلال بود و درون حال حاضر همچنين وجود دارد، عدم مديريت هست. درون ماجراي بدنسازي، مك‌درموت به وسيله كي‌روش به استقلال تحميل شد و كاري همچنين نتوانست انجام دهد. ولی شفر او را كنار گذاشت و بنابراين از اينكه وضع بدني بازيكنان بهتر شد، بازي‌ها بهتر شدند. كي‌روش با زد و بندهايي كه مي‌شد تصميم گرفت مك‌درموت را به تيم‌ملي ببرد. ولی چون دستش رو شد، او را به باشگاه‌ تحميل كرد.

اينكه مي‌گويم باشگاه مديريت ندارد، به همين دليل هست. يعني كي‌روش به منصوريان اعلام کرد مك‌درموت مربي خوبي هست، او قبول كرد و مديريت همچنين بدون تحقيق، اين مربي را پذيرفت». او درباره آمادگي بازيكنان از نظر تاكتيكي بيان كرد: «بازيكنان از نظر تكنيكي حتما آماده باشند و حتما براي سال‌هاي آينده به‌شكلي بازي كنند كه بتوانند درون تيم‌هاي بزرگ ديگر همچنين توپ بزنند. بنابراين از مسائل روحي و رواني، آمادگي جسماني و تاكتيكي، آخرين مرحله مربي هست كه مي‌تواند تاثيرگذار باشد كه شفر اين كار را به خوبي انجام داده هست. اميدوارم روند نتيجه‌گيري استقلال ادامه پيدا كند». روشن درون پايان، درباره مشكل اين روزهاي استقلال اظهار داشت: «اين تيم درون حال حاضر نياز به يك مهاجم و يك هافبك دارد و اميدوارم ترتيبي داده شود كه اين بازيكنان را به خدمت بگيرند».

آبی­‌ها، امیدوار تر از همیشه

این روز­ها بنابراين از سپری کردن دو سال سخت و کم فروق، بی شک بهترین روز­های استقلال هست. هواداران این تیم از بازي‌هاي ليگ لذت می­‌برند و از نتايج كسب شده خوشحال هستند. استقلال تمامي تیم‌­ها را چه لیگ برتری و چه لیگ یکی از لب تیغ می­‌گذراند. گویا اين تيم با پیرمرد آلمانی به روز­های خوش خودش برگشته و هواداران همچنين روزهاي جذابي را پشت سر مي‌گذارند. قدرت گرفتن استقلال درون كنار اقتدار پرسپوليس نيوز خوبي براي كارلوس كي‌روش هست. تيم‌ملي حتما درون جام‌جهاني به مصاف برترين قدرت‌هاي فوتبال دنيا برود و چه خبري بهتر از آمادگي بالاي بازيكنان سرخابي درون آستانه اين رقابت‌ها؟


مطالب پیشنهادی