دشان یک قدم تا بکن‌بائر‌شدن
۲۱ام تیر ۱۳۹۷ ورزشی

روزنامه شرق: فرانسه بنابراين از ۱۲ سال یک‌ بار دیگر درون فینال جام جهانی حاضر خواهد بود. فرانسه با برتری یک بر صفر مقابل بلژیک به فینال جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کرد. سه‌شنبه‌شب درون نخستین دیدار مرحله نیمه‌نهایی بیست‌و‌یکمین دوره رقابت‌های جام جهانی فوتبال، تیم‌های فرانسه و بلژیک درون شهر «سن‌پترزبورگ» به مصاف هم رفتند که شاگردان «دیدیه دشان» درون تیم ملی فرانسه با تنها گل «ساموئل اومتیتی» به برتری دست یافته و برای سومین‌بار فینالیست شدند.

بلژیک که با حذف برزیل و پنج برد متوالی پا به این بازی گذاشته بود، مسابقه را بهتر شروع کرد ولی مقهور بازی فکورانه فرانسه شد. درنهایت بلژیک موفق نشد گل خورده خود را جبران کند تا نسل طلایی این تیم از رسیدن به فینال باز بماند. بلژیک درون دومین حضورش درون نیمه‌نهایی موفق نشد خود را به فینال برساند. آنها درون نیمه‌نهایی ۱۹۸۶ هم حاضر بودند.

خروس‌ها درون ۲۰ سال اخیر بیشترین تجربه حضور درون فینال را درون میان تیم‌های دیگر داشتند. فرانسه از آلمان و برزیل درون این زمینه پیشی گرفت که درون شش سال اخیر به دو فینال صعود کرده بودند. درون این زمان ایتالیا، هلند، اسپانیا و آرژانتین افتخار حضور درون این بازی را داشتند. خروس‌ها درون دو فینال اخیر خود یک بازی را با پیروزی و دیگری را با شکست پشت‌سر گذاشتند. این تیم درون سال ۱۹۹۸ برزیل را ۳ بر صفر شکست داد ولی درون سال ۲۰۰۶ مقابل ایتالیا مغلوب شد.

آلمان تیمی هست که بیشترین حضور را درون فینال‌های جام جهانی داشته هست. این تیم هشت بار دیدار نهایی را تجربه کرده هست. ژرمن‌ها درون سال‌های ۱۹۵۴، ۱۹۷۴، ۱۹۹۰ و ۲۰۱۴ فاتح جام جهانی شدند. این درون‌حالی بود که درون سال‌های ۱۹۶۶، ۱۹۸۲، ۱۹۸۶ و ۲۰۰۲ از دست‌یافتن به جام بازماندند. دیدیه دشان، سرمربی فرانسه، که می‌تواند بنابراين از ماریو زاگالو و فرانتس بکن‌بائر به سومین فردی تبدیل شود که هم درون قامت مربی و بازیکن قهرمان جهان شده، بنابراين از بازی اعلام کرد: «ما دست به کاری استثنایی زدیم و من به بازیکنانم به خاطر محقق‌کردن این هدف افتخار می‌کنم. تیم من ذهنیت و شخصیتش را نشان داد و مقابل تیم خوب بلژیک عملکردی فوق‌العاده داشت.

اینکه یک مدافع برای ما گل زد نشانه خوبی هست. ما حتی بعد از این گل هم عملکرد خوبی داشتیم و توانستیم نتیجه را حفظ کنیم. به بازیکنان تبریک می‌گویم. حالا ما فینالیست هستیم. احساس غرور می‌کنم. واقعا حق‌مان بود که فینالیست شویم و بازیکنان‌مان متحد بودند و نتیجه‌اش هم این شد که درون فینال هستیم. ما دو سال پیش یک فینال را از دست دادیم (یورو ۲۰۱۶) که هنوز هضم اين برایم سخت هست. از اين زمان تاکنون اتفاقات زیادی رخ داده هست».

روبرتو مارتینس، سرمربی اسپانیایی بلژیک، بعد از شکست تیمش درون این مسابقه عنوان کرد: «شکست درون این مسابقه به دلیل یک‌سری جزئیات بود. متأسفانه فرق ما و فرانسه یک توپ مرده بود. بازی بسیار نزدیک بود؛ بسیار نزدیک. درون واقع کسی می‌توانست سرنوشت بازی را تعیین کند که یک اثر روی توپ درون محوطه جریمه بگذارد. بازیکنانم تلاش زیادی کردند. نمی‌توانستم بیش از این از آنها درخواست کنم. این بازیکنان حق‌شان نیست که با ناراحتی جام را تمام کنند. درست هست الان خیلی ناراحت و عصبانی هستیم، ولی قطعا تلاش می‌کنیم با کسب عنوان سومی مسابقه‌ها را به‌خوبی تمام کنیم».

فینال جام جهانی ۲۰۱۸ یکشنبه ۲۴ تیرماه برگزار خواهد شد.


مطالب پیشنهادی