مدیران استقلال به دنبال صندلی‌هایشان هستند
۲۱ام تیر ۱۳۹۷ ورزشی

روزنامه قانون: خبري جام جهانی رفته رفته کم رنگ می شود و درون مقابل هرچه به آغاز لیگ هجدهم نزدیک می‌شويم، فوتبال ايران بیشتر مورد دقت قرار می‌گیرد. درون این بین، آبی‌های تهران این روزها درون صدر خبري فوتبال ایران قرار دارند. مشکلات و حاشیه‌هایی که به دليل یارگیری، تمدید قراردادها، روند آماده سازی تیم و اردوی پیش فصل و حتی بازی سوپرجام با قرمزهای تهران درون اطراف این تیم به وجود آمده، ما را برآن داشت تا با محمد مومني یکی از ستاره های سال های دور استقلال اعلام کرد‌وگو کنیم.

وضعیت استقلال درون آستانه فصل جدید را با خروج چند مهره ارزشمند، چگونه می‌بینید؟

این وضعیت نگران کننده هست. بازیکنی مانند ابراهیمی سرمایه استقلال محسوب می‌شود ولی حالا و بنابراين از جام جهانی او به قطر رفته هست. استقلال می‌خواهد قهرمان آسیا بشود ولی با دست خالی و پول کم چگونه به این هدف برسد؟ اکنون شرایطی ایجاد شده که نه هواداران می توانند به موفقیت چشمگیر دل ببندند و نه مدیران و تصمیم گیرندگان می توانند به اين‌ها اطمینان بدهند که به موفقیت‌های بزرگ می‌رسیم.

یک تیم برای پیشرفت باید اول نیروها یا توانمندی های خودش را حفظ کند و بنابراين از اين اگر ضعفی دارد با جذب بازیکنان بهتر و خارجی اين را برطرف کند تا توانایی های بیشتری داشته باشد. متاسفانه من تا کنون این مساله را درون استقلال ندیده ام. مدیریت باید تلاش بیشتری کند تا جای خالی خروجی ها پر شود.

خریدهای این فصل را چگونه دیدید؛آیا اين افراد می توانند این جای خالی را پر کنند؟

این درست هست که بازیکنان جوان می توانند عصای دست استقلال درون آینده باشند ولی امروز را باید چه کار کرد؟ اگر شفر نیروهای با تجربه و خوبش را درون اختیار داشت، می گفتیم این جوان ها را اضافه می‌کند و تیم درون طول فصل مشکل خاصی نخواهد داشت ولی برای پر کردن جای بازیکنانی که رفتند چه کسانی را داریم که امتحان بنابراين داده باشند و بتوانند برای مثال استقلال را به سمت قهرمانی لیگ یا آسیا ببرند؟

به نظرم این خریدهای استقلال برای آینده خوب هستند ولی برای زمان حال کارساز نیست. نمی توانند نیاز تیم را درون شرایط فعلی برآورده کنند. استقلال نیاز به تمهیدات و منابع مالی خوب دارد تا بتواند حداقل مهره‌هایی درون حد ابراهیمی و حسینی را به تیم اضافه کند که علاوه بر کیفیت بالا، تجربه بالایی هم داشته باشند.

خروج بازیکنانی مانند ابراهیمی و حسینی بنابراين ا ز بازی‌های جام جهانی اتفاق افتاد؛ آیا می‌توانیم قبول کنیم این خروج ها پیش از جام مطرح نبوده هست؟

خیر. صحبت جدایی ابراهیمی پیش از پایان فصل قبل بود. اگر او به یک تیم اروپایی می رفت، می توانستیم بگوییم درون جام جهانی او را دیده‌اند ولی موضوع انتقال او به یک کشور عربی موضوعی هست که زمان هاست درون موردش صحبت می‌شود. اینکه امید ابراهیمی یا حسینی توی جام جهانی دیده شدند، را قبول نمی‌کنم. استقلال به اندازه کافی بزرگ هست. نمی گویم استقلال درون حد تیم ملی هست ولی درون درجه دوم ملی که قرار دارد.

بعد از تیم‌ملی، استقلال و پرسپولیس هستند. امید ابراهیمی درون استقلال پرورش یافته و دیده شده که کی‌روش او را برای تیم‌ملی گزينش کرده و به روسیه برده هست. حالا این رویداد بزرگ سبب شده ابراهیمی، حسینی، بیرانوند و… بیشتر دیده شوند و بیشتر مورد دقت قرار بگیرند. یعنی جام‌جهانی ویترین بوده ولی درون اصل، کار مربیان استقلال مانند مظلومی، قلعه نویی، منصوریان و شفر بوده که بازیکنی مانند ابراهیمی را به اینجا رسانده‌اند و کی روش نیز این تلاش‌ها را بارور کرده هست.

درون این مساله تمامي نقش داشتند و نمی‌توانیم بگوییم فقط جام جهانی و تیم ملی سبب انتقال ابراهیمی شده هست. ابراهیمی این استعداد را از خودش نشان داده بود که تمامي درون جام جهانی از او انتظار داشتند بهترین باشد و دیدیم که بهترین بود. علاوه بر این، تمامي تیم های ما برای آینده بازیکنان بزرگ‌شان نرم افزار ریزی نمی‌کنند. باید قبل از رویدادهای مهم با اين ها قرارداد ببندند که اگر بعد از جام جهانی یا جام ملت ها از تیم رفتند، حداقل سود مالی به باشگاه برسد تا بتواند از این طریق تمام یا بخشی از پول جذب یک مهره با کیفیت و جدید را تامین کند.

آیا تصمیم ابراهیمی برای بازی درون قطر درست بود؟

باید این حق را به او بدهیم که بنابراين از این تمامي سال زحمتی که درون استقلال کشید، اکنون کمی هم به فکر آینده اش باشد تا فردای روزگار مانند من و امثال من دچار مشکل نشود. درون ورزش ما و فوتبال ما بی مهری زیاد هست و شما اگر امروز نباشید، مدیرانِ فردا، شما را تحویل نمی‌گیرند! این حق یک فوتبالیست و ورزشکار هست که امروز برای آینده خودش نرم افزار ریزی کند تا فردا با مشکلات مالی دست و پنجه نرم نکند.

درون فضای مجازی براي این تصمیم، حملات زیادی به ابراهیمی شد.

من این حق را می‌دهم که هواداران استقلال نگران آینده تیم‌شان باشند و از رفتن ابراهیمی و حسینی نارحت باشند ولی این بازیکنان چندین سال درون استقلال بازی کردند و زحمت کشیدند. باید این را درون نظر بگیرند که از باشگاه استقلال دو بازیکن به جایی می روند که حداقل یک پله از فوتبال ما بالاتر هست. باشگاه استقلال باید بتواند بازیکن صادر کند چراکه این روند داد و ستد بازیکن درون تمامي جای دنیا مرسوم هست.

به ناراحتی هواداران احترام می‌گذارم ولی باید برای این بازیکنان آرزوی موفقیت کنند و به باشگاه کمک کنند تا درون آینده بتواند بازیکنان بیشتری را به خارج بفرستد. باشگاه باید طوری نرم افزار ریزی و حرکت کند تا بتواند با خروج بازیکنان کلیدی، تیم را سرپا نگه دارد. استقلال باید سکوی پرتاب باشد چون تیم بزرگی هست. باید هدف باشگاه این باشد که بازیکنانش را به تیم های بهتر و بالاتر بفرستد تا اعتبار و عزت باشگاه بیشتر شود. به نظر من هواداران، تمامي بازیکنان تیم‌شان را دوست دارند و این رفتارهای احساسی فقط به دليل این هست که نگران آینده تیم‌شان هستند.

مساله دیگری که تبدیل به دغدغه برای باشگاه شده، بازی سوپرجام هست. آیا لغو این بازی را درست می دانید؟

سوپرجام یک بازی پیش فصل هست. باید از این فرصت دسترس کنیم. ما باید اين‌قدر جرات و جسارت داشته باشیم که از یک بازی نترسیم. نباید خودمان را درگیر کری خوانی و این مسائل کنیم. استقلال باید درون سوپرجام بازی کند تا نشان دهد که اردوی ترکیه چه دستاوردی داشته هست. نرم افزار‌ریزی فوتبال یعنی همین که ما پیش از آغاز فصل چند بازی جدی انجام دهیم تا بازیکنان با شرایط روانی و تاکتیکی هماهنگ شوند و درون بازی های لیگ از این هماهنگی دسترس کنند نه اینکه بگذاریم فصل شروع شود و بگوییم به ۶ هفته نیاز داریم تا تیم آماده شود!

این بازی یک موهبت برای استقلال هست تا پیش از آغاز فصل با رقیب سنتی خودش بازی کند و محک بخورد. تیمی که می خواهد قهرمان آسیا شود، باید خودش را از ابتدای فصل نشان بدهد. به نظر من این ها بهانه و ترس هست. افرادی که صندلی و جایگاه دارند، شاید بگویند این بازی برای ما دردسر ساز می‌شود و هواداران از ما ناراحت می‌شوند درون صورتی‌که این حق طبیعی هواداران هست که از دیدن بازی تیم‌شان لذت ببرند.

شاید این مساله به دیر بسته شدن تیم مربوط باشد؛ مشکلی که ۲۰سال پیش وجود داشت و درون حال حاضر که برخی کارهای فدراسیون روی روال افتاده نیز وجود دارد.

این ها تمامي به مدیریت باز می‌گردد. نمی‌خواهم بگویم افتخاری مقصر هست؛ او خیلی زحمت می‌کشد ولی افرادی که کمیته فنی هستند و اطلاعات وافر دارند نسبت به مسائل مختلف باید درون این مورد نرم افزار‌ریزی و اين را به مدیرعامل منتقل کنند. اين‌ها باید درون مورد زمان شروع تمرینات و بازی ها نرم افزار ریزی و به افتخاری منتقل کنند. فکر کردن به این مسائل تنها بر عهده مدیرعامل نیست. تمام مسئولان باشگاه باید درون این مساله کار کنند.

کمیته فنی همان‌طور که دیروز می‌اعلام کرد شفر گزينش من هست و وقتی تیم امتیاز می‌گرفت به انتخابش افتخار می‌کرد، امروز نیز باید پاسخگوی مشکلات تیم باشد. باید اطلاعات کامل درون مورد بازیکنان مورد نیاز تیم، شکل تمرینات، زمان شروع و پایان اردو، بازی های تدارکاتی و… را به مدیرعامل منتقل کنند. اینکه درون وب سايت ها فقط صحبت کنیم و بگوییم این کار را کردیم و اين کار را کردیم فقط حاشیه هست. نباید فقط از افتخاری انتظار پاسخگویی داشته باشیم. کل باشگاه باید پاسخگو باشد که چرا درون نرم افزار‌ریزی آماده سازی تیم تعلل شده هست.

نباید همیشه بهانه بیاوریم که ما دیر شروع کردیم. نباید دیر شروع می کردید. چه کسی اعلام کرد دیر شروع کنید؟ این حرف ها توجیهات پیش از فصل هست که عدم نرم افزار‌ریزی به دليل بی علمی را بپوشانند. درون واقع باشگاه های ما توجهی به نرم افزار ‌ریزی علمی ندارند. خداراشکر مدتی هست که فدراسیون فصل که تمام می شود، نرم افزار فصل بعد را آماده می کند ولی با این وجود هنوز باشگاه ها مشکل آماده‌سازی پیش فصل را دارند. درون دنیایی هستیم که حتی یک ثانیه را عقب نمی اندازند ولی متاسفانه ما به هفته نیز اهمیت نمی دهیم!

شفر درون اولین کنفرانس خودش درون مورد داربی اعلام کرد چرا داربی برای شما مهم هست ولی الان می گویند شفر نگران داربی سوپر جام هست!

این حرف شفر نیست. حرف افرادی هست که نگران صندلی‌شان هستند. بدترین حالت این هست که استقلال نتیجه بازی را واگذار کند. چه عیبی دارد؟ فوتبال هست و همیشه برد و باخت دارد. مهم این هست که شما نقاط ضعف و قوت تیم را شناسایی کنید تا درون امتیازگیری لیگ به مشکل نخورید. چه فرصتی بهتر از این بازی پیدا می‌شود؟ چون درون نرم افزار‌ریزی ضف دارند این اتفاق می‌افتد.

اگر ۲۰روز زودتر آماده سازی تیم را شروع می‌کردند، امروز شاید حتی از فدراسیون نیز تشکر می کردند که این بازی را درون تقویم قرار داده و تیم محک می خورد. شاید بگویند به خاطر ملی پوشان این اتفاق افتاده ولی اين ها که به تفریح نرفته بودند. درون یک تورنمنت سطح بالا بازی کرده اند و بدن‌شان آماده هست. تنها نیاز به چند روز ریکاوری دارند. می شد تمرینات را به صورت جدی شروع و ملی پوشان را بنابراين از ریکاوری و استراحت به اردو اضافه کرد.

با این تفاسیر می توانیم به عملکرد استقلال درون فصل جدید امیدوار باشیم؟ آیا می توانیم به فینال آسیا برسیم؟

درون مورد آسیا نمی‌توانم با این شکل کار، نظری داشته باشم. کار درون آنجا بسیار سخت هست ولی امیدوارم که شفر بتواند با این بازیکنانی که درون اختیار دارد از حق خودش و تیمش دفاع کند. هواداران نیز باید به او کمک کنند تا سرافراز باشد چراکه سرافرازی او درون نهایت سبب سربلندی خودشان و تیم محبوب‌شان می‌شود. اين‌ها صاحب اصلی این فوتبال هستند. من به اين ها افتخار می‌کنم و امیدوارم همیشه و درون تمامي شرایط از باشگاه و تیم محبوب‌شان راضی باشند.


مطالب پیشنهادی