میم پورعلی و سین رفیعی؛ بالاتر از قطر!
۱۴ام اردیبهشت ۱۳۹۷ ورزشی

ورزش سه: درون فصل ۱۸-۲۰۱۷ بیشتر بازیکنان ایرانی که برای تیم‌های خارج از کشور به میدان رفتند، نمایش قابل قبولی ارائه کردند و آمار قابل توجهی از خود برای جای گذاشتند که لژیونرهای قطری درون این بین یکی از بهترین عملکردهایشان را بر جای گذاشتند.

سروش رفیعی و مرتضی پورعلی‌گنجی تنها بازیکنانی بودند که از ابتدای فصل اخیر لیگ ستارگان درون باشگاه قطری حضور داشتند، به ترتیب برای الخور و السد به میدان رفتند و جزو اصلی‌ترین نفرات تیم‌هایشان محسوب می‌شدند که توانستند با بازی‌های خوب و گلزنی آمادگی بالای خود را به نمایش بگذارند.

مهدی طارمی نیز یکی دیگر از لژیونرهای ایرانی شاغل درون لیگ ستارگان قطر بود که درون زمان کوتاه حضورش از نیم‌فصل دوم درون تیم الغرافه موفق شد آمار قابل توجهی با زدن ۵ گل درون لیگ و ۵ گل درون بازی‌های آسیایی از خود بر جای بگذارد، ولی به دلیل دیداری که سروش رفیعی و مرتضی پورعلی‌گنجی درون حاشیه دیدار شب گذشته تیم‌های الخور و السد درون مرحله یک چهارم نهایی جام امیر قطر داشتند، نگاهی به عملکرد یک سال گذشته این دو ستاره فوتبال ایران می‌اندازیم:

* سروش، رهبر خط میانی و دومین گلزن الخور

تنها نیم‌فصل بعد از حضور درون پرسپولیس، راهی لیگ ستارگان قطر شد تا درون سال منتهی به جام جهانی بتواند نمایش خوب خود را درون خارج از کشور ادامه دهد و مجددا درون فهرست کارلوس کی‌روش قرار بگیرد ولی با وجود عملکرد قابل قبول درون تیم الخور فعلا از فهرست ملی پوشان دور هست و بعید به نظر می‌رسد بتواند جزو مسافران روسیه حضور داشته باشد.

سروش رفیعی بعد از نیم‌فصلی که درون لیگ شانزدهم همراه پرسپولیس داشت، به الخور قطر رفت و از همان هفته اول جزو نفرات اصلی تیمش شد؛ او درون دومین مسابقه فصل مقابل الاهلی توانست توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد و درون جریان پیروزی ۲ بر صفر تیمش یکی از گل‌ها را به ثمر رساند و مورد دقت بیشتری درون قطر قرار بگیرد.

هافبک سابق پرسپولیس درون فصل اخیر لیگ ستارگان قطر ۱۶ بازی به‌عنوان بازیکن ثابت درون ترکیب الخور حضور داشت و سه مرتبه هم یار تعویضی تیمش بود ولی محرومیت درون دو مسابقه و یک بازی استراحت و نیمکت‌نشینی برابر الدحیل اجازه نداد درون تمام بازی‌های فصل به میدان برود.

سروش رفیعی بعد از گلی که درون دومین بازی فصل به تیم الاهلی زد، درون پنج مسابقه متوالی نتوانسته بود کار خاصی درون ترکیب الخور انجام دهد که همین مسئله موجب شد مورد انتقاد قرار بگیرد و درون هفته‌های پایانی نیم‌فصل اول زمزمه‌های کنار گذاشته شدنش از تیم الخور شنیده شود ولی او با گل تماشایی مقابل القطر درون هفته هشتم و خوشحالی‌ای که با فریاد کشیدن داشت، به انتقادها پاسخ داد و بنابراين از اين نیز درون دو مسابقه متوالی دیگر برابر السیلیه و السد گلزنی کرد.

 

میم پورعلی و سین رفیعی؛ بالاتر از قطر!

هافبک ایرانی الخور درون ۱۶ حضور ثابت و سه بازی تعویضی برای الخور توانست آمار ۵ گل زده و ۳ پاس گل را درون لیگ ستارگان برای خود ثبت کند ولی تنها آمار منفی او اخراج درون دقیقه ۲ بازی هفته پایانی دور رفت برابر العربی و محرومیت از دو مسابقه هفته‌های دوازدهم و سیزدهم بود که او را از روند گلزنی‌هایش دور کرد.

با این وجود سروش رفیعی که هافبک طراح الخور درون میانه زمین و پشت سر مادسون، مهاجم تیمش بود با ۵ گل زده خود را به‌عنوان دومین گلزن برتر تیمش درون فصل ۱۸-۲۰۱۷ لیگ ستارگان معرفی کرد؛ ضمن اینکه او درون مرحله یک هشتم نهایی جام امیر قطر هم روی تک گل تیمش مقابل المرخیه تاثیرگذار بود ولی شب گذشته درون دیدار نیمه نهایی این رقابت‌ها نتوانست مقابل السد و یاران پورعلی‌گنجی به میدان برود تا به این شکل سال حضورش درون قطر را به پایان ببرد.

 پورعلی‌گنجی، سد محکم نایب قهرمان قطر

مرتضی پورعلی‌گنجی سومین سال حضور درون لیگ ستارگان قطر را بهتر از دو فصل قبل پشت سر گذاشت و اگر مصدومیت او که منجر به غیبتش درون چهار مسابقه شد، اتفاق نمی‌افتاد این مدافع ملی‌پوش ایرانی می‌توانست بیشترین دقیقه بازی برای تیم السد را درون فصل ۱۸-۲۰۱۷ داشته باشد.

پورعلی‌گنجی درون ۱۸ بازی فصل اخیر لیگ ستارگان مدافع اصلی السد بود که تنها آسیب دیدگی درون دو مسابقه موجب تعویضی او شد وگرنه این بازیکن درون دیگر بازی‌ها حضور کامل درون زمین داشت و نقش مهمی درون عدم شکست‌های تیمش و رسیدن به دومین نایب قهرمانی متوالی درون لیگ ایفا کرد.

درون نیم‌فصل اول لیگ ستارگان که پورعلی‌گنجی درون ترکیب السد بود، این تیم تنها دو باخت مقابل الدحیل و الریان داشت ولی با این وجود آنها درون کنار الدحیل شانس‌های اصلی قهرمانی لیگ ستارگان بودند، ولی آسیب دیدگی بدموقع مدافع ایرانی منجر به از دست رفتن تمام امیدهای السد برای قهرمانی شد.

پورعلی‌گنجی از هفته نوزدهم تا هفته بیست و یکم درون سه مسابقه متوالی السد بخاطر آسیب دیدگی حضور پیدا نکرد و این تیم نیز که درون کورس قهرمانی بود، سه باخت پیاپی برابر تیم‌های الدحیل، ام صلال و الخور متحمل شد تا خیلی راحت قهرمانی را درون بازی‌های پایانی فصل از دست بدهد و الدحیل به این مهم دست پیدا کند.

مدافع ایرانی السد که حالا دیگر ستاره تیمش محسوب می‌شود، علاوه بر عملکرد درخشان درون خط دفاعی که نبودش درون مسابقات کار دست تیمش داد، درون امر گلزنی هم موفق بود و سه بار دروازه تیم‌های الغرافه، القطر و ام صلال را باز کرد تا آمار قابل توجهی با سه گل زده به‌عنوان یک مدافع میانی از خود بر جای گذاشته باشد.

ولی درون کنار آمار بازی‌های لیگ ستارگانِ پورعلی‌گنجی، او درون لیگ قهرمانان آسیا نیز برابر پرسپولیس و الوصل حضور ثابت داشت که درون هر دو مسابقه السد به برتری رسید ولی بعد از اين درون دو مسابقه مقابل نسف قارشی ازبکستان غائب بود که یک برد و یک باخت برای تیم قطری رقم خورد تا درون رقابت‌های آسیایی نیز عدم حضور مدافع ایرانی درون ترکیب السد به چشم بیاید.

پورعلی‌گنجی بنابراين از یک دقیقه بازی درون دیدار دور برگشت آسیایی مقابل الوصل، درون آخرین بازی مرحله گروهی لیگ قهرمانان مقابل پرسپولیس به ترکیب السد بازگشت ولی بدشانسی او بنابراين از سپری کردن دوران مصدومیت همراهش بود و با وجود عملکرد خوب درون خط دفاعی، برابر نماینده کشورش گل به خودی زد تا بیشترین نقش را درون شکست تیمش داشته باشد.

 

میم پورعلی و سین رفیعی؛ بالاتر از قطر!

بنابراين از دیدار آسیایی مقابل پرسپولیس، پورعلی‌گنجی درون یک دیدار دیگر هم عامل شکست تیمش شد؛ این بار پنالتی بحث برانگیزی که او درون دقایق پایانی بازی فینال جام ستارگان قطر مقابل الدحیل داد، موجب شد تا تیمش ۲ بر یک شکست بخورد و همانند لیگ، درون یک رقابت دیگر جام قهرمانی را به الدحیل هدیه کند.

با این وجود ولی نمی‌توان عملکرد درخشان پورعلی‌گنجی را درون دیدارهای فصل اخیر السد قطر انکار کرد؛ مدافعی که غیبت او درون ۶ مسابقه داخلی و خارجی السد، ۴ شکست برای این تیم به همراه داشت؛ ضمن اینکه او شب گذشته درون ترکیب السد برابر یاران سروش رفیعی که برتری ۴ بر صفر رسیدند، ۹۰ دقیقه بازی کرد و همراه تیمش به مرحله نیمه نهایی جام امیر قطر راه یافت.

* با نگاه به آمار و نمایشی که سروش رفیعی، مرتضی پورعلی‌گنجی و همچنین مهدی طارمی درون ترکیب الخور، السد و الغرافه ارائه کردند بالاتر از کیفیت فنی بازی‌های لیگ ستارگان قطر بودند، به نظر می‌رسد اگر این بازیکنانی ایرانی قصد قطع همکاری با تیم‌های قطری را نداشته باشند، باشگاه‌های آنها هم برای فصل آینده نیز قرارداد این نفرات را تمدید خواهند کرد.


مطالب پیشنهادی