پورموسوی؛ دستیاری که «چهره» شد
۷ام دی ۱۳۹۶ ورزشی

ایران ورزشی: حتی معتقدترین افراد به سیستم کاری سیروس پورموسوی باور نداشتند وی درون همان نخستین فصل کارش درون فولاد، این تیم نام آشنا و عنواندار خوزستان را تا رده سوم جدول لیگ برتر فوتبال کشور بالا بیاورد ولی وی با هوشمندی و سیاستمداری و نرم افزار‌ریزی ویژه‌ای این کار سخت و ارزشمند را انجام داده هست. هوشمندی او درون طراحی‌های تاکتیکی موفقش را درون تیم فولاد و درون جریان مسابقات این تیم جست‌وجو و رویت کنید و سیاستمداری او را درون طرح دوستی ریختن و بستن پیمان اخوت و همراهی و حمایت از شاگردانش.

پورموسوی کاری می‌کند که بازیکنانش به بهترین و عاقلانه‌ترین شکل و روش درون زمین مستقر شوند و به انجام وظایف خویش بپردازند و درون عین حال طوری پایشان می‌ایستند و با آنها طرح دوستی می‌ریزد که امکان ندارد برای وی جانفشانی نکنند. می‌گویند او درون زمان تدوین و ترسیم ترکیب امسال فولاد نیز به گونه‌ای عمل کرد که بازیکنان پای وی بایستند و درون هر واقعه ناملایم احتمالی پشت او را رها نکنند و درون یادگیری‌هایش برای لیگ هفدهم این موضوع را هم به طور جدی لحاظ کرد.

 پورموسوی درون همین راستا تمرکز بازیکنان را همچنان حفظ می‌کند که بتوانند نیرویشان را کاملا روی تمرین و تلاش و مسابقه بگذارند و از مسائل جانبی رها بمانند و اگر فشار و اعتراضی وجود دارد امواج اين را متوجه خویش می‌سازد و اگر جز این بود نمی‌توانست استقلال خوزستان را درون بدترین سال اقتصادی‌اش چنان سر پا نگه دارد که درون لیگ داخلی هفتم شود و درون لیگ قهرمانان آسیا هم از گروهش بالا بیاید.

ترکیب‌های کارساز

پورموسوی به بازیکنان سرعتی و جوان درون ترکیب‌های تیمی‌اش نیز بسیار بها می‌دهد و این چنین بود که از ترکیب زهیوی، بیت سعید و جانفزا درون خط حمله استقلال خوزستان درون فصل پیش بسیار سود جست و امسال چیزی از همان قبیل را درون فولاد هم پیاده کرده هست.

 شاید فاضل بختیاری از سازمان «گروه ملی» درون به قدرت رسیدن پورموسوی درون جمع آبی‌های خوزستان بعد از کوچ عبدا… ویسی به سپاهان سهمی عمده داشته باشد و به واقع نیز سران این باشگاه با پرهیز از رویکرد به مربیان نامدارتر درون زمان تعیین جانشین ویسی کار عاقلانه و موثری را انجام دادند.

واقعیت امر نیز هر چه باشد، پورموسوی از سال‌ها پیش به عنوان یک استعدادیاب درون فوتبال خوزستان جای پای محکم  و روشنی را برای خود ایجاد کرده بود و ایمان مبعلی از کشف‌های وی بود که وقتی به لیگ امارات رفت این مربی به وضوح سهم خود را از اين انتقال ۵ میلیارد تومانی طلب کرد.

آنهایی که پای او ماندند

درون طول فصل گذشته به رغم تمامي ناملایمات مالی شاگردان پورموسوی درون استقلال خوزستان از وی جدا نشدند و فقط عزت‌ا… پورقاز و جلال عبدی بار سفر بستند و اين هم با موافقت و اجازه این مربی. این از بازی‌های روزگار هست که درون دیدار همین هفته فولاد درون لیگ برتر مبعلی درون ۳۴ سالگی به جای نشان دادن شکیبایی لازم بنابراين از تعویض شدنش چنان برآشفته شد که به شکلی زننده زمین را ترک کرد و حاضر نشد روی نیمکت بنشیند ولی از سیاست‌مداری‌های پورموسوی همین بس که او حاضر نشد روند برخورد کمیته انضباطی باشگاه با مبعلی را تسریع و هموار کند و برعکس درصدد حل این مشکل از طریق دوستی‌های ویژه و برخوردهای اختصاصی و مثبت خویش هست.

یک دوستی حساب‌شده

تیمی که او امسال برای فولاد ساخته و اخیرا بیت سعید را هم جذب کرده، به قدری خوب هست که اژدری‌زاده مدیرعامل این باشگاه به رغم علاقه ذاتی و بیشترش به برخی مربیان دیگر بومی (منجمله کوروش موسوی) مجبور به تبعیت و حمایت از پورموسوی شده و به فکر آوردن مربی دیگری نیست و ولي پورموسوی نیز با ریختن طرح دوستی با این مدیر درون شکل‌گیری این رابطه مثبت سهم بسزایی داشته هست.

وقتی او درون سال قهرمانی شگفت‌انگیز استقلال خوزستان درون لیگ برتر دستیار ویسی بود، هیچ کس او را نمی‌دید ولی اگر برنده ماجرای کوچ ناموفق ویسی به سپاهان فقط یک نفر بوده باشد، اين فرد قطعا پورموسوی بوده هست که «چهره» شد. مردی که درون آستانه ۴۷ سالگی درون میان مربیان ما اوج گرفته و شایسته دستاوردهایی بیش از این هم هست.


مطالب پیشنهادی