چرخابی: دسترس از تونچی، بزرگترین اشتباه کرانچار بود
۱۵ام اردیبهشت ۱۳۹۷ ورزشی

سرمربی سابق سپاهان با تاکید بر گزينش هر چه سریع تر سرمربی آینده سپاهان اعلام کرد: بازیکنان آینده باید با نظر سرمربی به تیم اضافه شوند.
حسین چرخابی درون اعلام کرد وگو با تسنیم، با بیان اینکه مسئولان سپاهان باید با بررسی نقاط ضعف و قدرت این تیم درون فصل گذشته، تیمی مدعی برای فصل آینده آماده کنند اظهار داشت: فصل برای تمام تیم ها به خاتمه رسیده هست و مدیران سپاهان باید نقاط ضعف و قدرت تیم را بررسی کند. نقاط ضعف را رفع و نقاط قدرت را افزایش داده و تیم را با کمک اسپانسر خوبشان برای قهرمانی درون فصل بعد ببندند.
وی ادامه داد: سپاهان باید همان زمان که ماندنش درون لیگ قطعی شد به فکر گزينش سرمربی آینده می بود. امروز هم اگر قرار به آوردن سرمربی ایرانی هست بهترین سرمربی را گزينش کنند و اگر می خواهند سرمربی خارجی بیاورند، رزومه و سوابقش را بررسی کنند و بعد گزينش کنند.
بازیکنان جدید باید با نظر سرمربی جذب شوند
چرخابی با اشاره به سلایق متفاوت مربیان درون گزينش بازیکن، خاطرنشان کرد: بازیکنان جدید باید با نظر سرمربی به تیم اضافه شوند. این حرکت بدی هست که بازیکن جذب شود و بعد یک مربی را بیاورند و بگویند کار کن. سلیقه مربیان دنیا متفاوت هست.
وی ادامه داد: مسئولان سپاهان باید هر چه زودتر سرمربی آینده را گزينش کنند و با نظر او یارگیری کنند. آنها باید با آنالیز و بررسی فیلم بازی های فصل گذشته، بازیکنان خوب را نگه داشته و برای بازیکنان ضعیف جایگزین خوبی بیاورند.
چرخابی درون پاسخ به این پرسش که بین حضور سرمربی خارجی و ایرانی، کدامیک را به نفع سپاهان می داند، اعلام کرد: بستگی دارد مربی خارجی چه کسی و با چه رزومه ای باشد. اگر مسئولان سپاهان با بررسی دقیق رزومه و کارنامه یک سرمربی خارجی قدرتمند را گزينش کنند، قطعاً می تواند گره گشا باشد ولی اگر بخواهند از طریق دلال ها و افرادی که فقط به فکر جیبشان هستند؛ فردی را گزينش کنند، مربی ایرانی هدایت سپاهان را بر عهده گیرد بهتر هست.
سرمربی سابق سپاهان درون مورد دلایل افت این تیم اظهار داشت: تمام عناصر یک باشگاه درون موفقیت و یا عدم نتیجه گیری یک تیم با درصدهای متفاوت دخیل هستند. سپاهان از اسپانسر بسیار خوبی برخوردار هست. کارخانه فولاد مبارکه قوی ترین اسپانسر حاضر بین تیم های ایرانی هست که به تمامی تعهداتش درون قبال سپاهان عمل کرده هست.
وی درون ادامه افزود: من هیچ نفعی از دوستان فولاد مبارکه نمی برم، ولی به عنوان یک شخص بی طرف می گویم که اسپانسر سپاهان به تعهداتش عمل نموده هست. آنها نزدیک ۴۰ میلیارد هزینه کردند و نقش جهان را برای باشگاه به راه انداختند. سپاهان یکی از پر هزینه ترین تیم های لیگ برتر ایران هست، ولی کوچکترین مشکل مالی و یا بدهی ندارد ولی با وجود این اسپانسر قدرتمند یارگیری درست و مناسبی درون ابتدای فصل نداشتند.
چرخابی تغییرات مدیرتی و یارگیری های اشتباه کرانچار را از اصلی ترین دلایل افت سپاهان دانسته و خاطرنشان کرد: من همان روز اول هم گفتم یارگیری سپاهان اشتباه هست. هیچ تیمی نمی رود ۳ مدافع جذب کند و یا ۵ بازیکن خارجی بیاورد و درون نهایت بی حاصل ردشان کنند بروند. چرا این هزینه ها انجام شد؟ تیمی که به اندازه یک تیم قهرمان هزینه می کند چرا باید بازیکنانی را جذب کند که یا نفعی ندارند و یا بدون دسترس کنار گذاشته می شوند؟
وی ادامه داد: سپاهان یک پلی میکر و هافبک بازی ساز خوب نداشت. حتی اگر بهترین مهاجم لیگ را هم داشتی باشی، بدون یک طراح و هافبک بازی ساز نباید انتظار گلزنی آنچنانی از اين مهاجم داشت. درون سپاهان این بازیکن نبود. انصاری بازیکن خوب و با تکنیکی هست، ولی وقتی فیلم بازی هایش را بازبینی کنید، می بینید چون کسی به او توپ نمی رساند و پاس خوبی دریافت نمی کرد مجبور بود به کناره ها متمایل شود.
دسترس از تونچی، بزرگترین اشتباه کرانچار بود
چرخابی بزرگترین اشتباه کرانچار را دسترس از تونچی دانست و اعلام کرد: کرانچار مربی خوب و با شخصیتی هست، ولی بزرگترین مشکل او گزينش تونچی به عنوان دستیار بود. کرانچار علاقه ای به داشتن دستیار نداشت و ترجیح می داد با یکی، دو نفر کار کند و گزينش تونچی اشتباه بزرگی بود. حواشی تونچی خیلی بیشتر از منافع او بود.
وی ادامه داد: معضل بزرگی که فوتبال ما دارد این هست که سرمربی برای دستیار به جای گزينش افرادی که دانش و توانایی لازم را دارند، رفقا و دوستانشان را گزينش می کنند. درون حالی که دستیاری کار کوچکی نبوده و یک هنر هست. به عنوان مثال مجید صالح یک دستیار قابل و یک هنرمند هست درون حالی خود من فاقد چنین توانایی بوده و نمی توانم دستیار خوبی باشم. از مربیان ایرانی درخواست می کنم به جای آوردن دوستانشان، افرادی را برای دستیاری گزينش کنند که توانایی لازم را دارند. مثلا قلعه نویی با گزينش تکسیرا به عنوان دستیارش کار بسیار خوبی انجام داده و موفق بوده هست.
وعده دادن، اشتباه ابراهیم زاده
سرمربی سابق سپاهان دادن وعده کسب ۱۹ امتیاز را اشتباه ابراهیم زاده خواند و اظهار داشت: درست هست که تیم نیاز به روحیه داشت، ولی دادن وعده توسط ابراهیم زاده اشتباه بود. وقتی وعده ای می دهی و عملی نمی شود مشکلات زیادی به وجود می آید. خدا را شکر که تیم درون لیگ ماند. ترس از سقوط بین تماشاگران و تمامي زیاد بود ولی خدا را شکر تیم ماندنی شد.
وی درون پایان ماندن و یا رفتن ابراهیم زاده را تحت اختیار باشگاه دانست و افزود: من نمی توانم درون این مورد نظر بدهم. مسئولان باشگاه خودشان باید بررسی کنند و ببینند می خواهند با ابراهیم زاده ادامه بدهند یا نه.


مطالب پیشنهادی