کی‌روش را اعدام کنید؛ برانکو را هم!
۱۳ام اسفند ۱۳۹۶ ورزشی

مهدی شادمانی درون عصر ایران نوشت: «شاید اگر قرار بود امروز نظرسنجی‌ای میان اهالی فوتبال برگزار شود و منفورترین مربیان سال گزينش شوند، کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ گزينش‌های اول بودند. اولی به خاطر سرشاخ شدن با علی کریمی و دومی به خاطر شکست خوردن درون داربی. ولی این شرایط تا چه حد منطقی و طبیعی هست؟

ظاهرا نفرت از کی‌روش به خاطر اظهار نظرش علیه علی کریمی هست. کریمی درون نرم افزار نود اعلام کرد که سباستین دستیار کی‌روش پسرخوانده اوست و کی‌روش درون جواب اعلام کرد این اتهام بزدلانه‌ای هست که به من زده می‌شود. همین جمله ساده و کاملا مفهوم کی‌روش به این شکل معنی شد:‌ «کریمی بزدل» هست و حسابی سبب افت محبوبیت کی‌روش شد.

ولی دلیل حرف کی‌روش چه بود؟ سرمربی تیم ملی بنابراين از صعود به جام جهانی و ولي درون جریان درگیری با برانکو ایوانکوویچ درگیری مبسوطی با یکی از روزنامه‌ها داشت؛ روزنامه‌ای که درون غیبت کی‌روش هر روز گزارشی علیه برانکو درون دفاع از کی‌روش مطرح می‌کرد و درون این گفته‌ها از برانکو خواسته می‌شد که عذرخواهی کند و امیدوار باشد که کی‌روش برانکو را ببخشد.

این گفته‌ها هر چند به نفع سرمربی به نظر می‌رسید و موضع او را قدرتمند می‌کرد ولی با هجمه هواداران پرسپولیس به صفحه شخصی‌اش درون فیسبوک مشخص شد که دقیقا به ضرر سرمربی تیم ملی بوده هست.

کی‌روش بنابراين از ورود به ایران با جوسازی روزنامه مربوط مواجه شد. او که دستیارانش را درون نشر این خبري مقصر می‌دانست تمامي را کنار گذاشت و رابطه با وب سايت ذکر شده را کامل قطع کرد و حتی درون یک کنفرانس مطبوعاتی نسبت به اين روزنامه تصوير‌العملی تند نشان داد. از کنار رفتن دستیاران ایرانی تا بازگشتشان به کادر زمانی طول کشید و درون این زمان روزنامه مزبور گزارشی نوشت درون مورد این که کی‌روش از مربیان ایرانی خواسته علیه برانکو حرف بزنند و چون این اتفاق رخ نداده اخراج شده‌اند؛ درخواستی که ظاهرا کی‌روش نکرده بود و باز به عصبانیتش اضافه کرد.

ولی این روزنامه پا را فراتر گذاشت و درون جذب سباستین مدعی شد که رابطه عاطفی‌ای خاصی میان کی روش و سباستین برقرار هست که بعدا چند کانال این رابطه را غیر عرفی توصیف کردند. صحبت‌های کریمی درون نرم افزار نود به نوعی یادآور تمامي این خاطرات بود.

کریمی ادعای روزنامه را برای اخراج ایرانی‌ها تکرار و به رابطه سباستین و کی‌روش اشاره کرد؛ جملاتی که برای عصبانی شدن کی‌روش و دسترس از کلمه بزدلانه درون برابر اتهامات کافی بود. درون اصل ولی کی‌روش از یک جریان عجیب عصبانی بود و حتی درون صحبت‌هایش تکرار کرد که کریمی باید افشا کند این اطلاعات را از کجا آورده هست.

ولی این تمامي ماجرا علیه سرمربی نبود که او درون زمان اخیر به خاطر قرارداد با بانک سامان تحت فشار قرار گرفته ولی کسی توضیح نداده که فدراسیون چون توانایی پرداخت اقساط حقوقی را ندارد این قرارداد را فراهم کرده هست. او به خاطر ندیدن مسابقات لیگ برتر تحت انتقاد شدید هست و ولي به خاطر مرخصی‌ها و حتی عدم دعوت علیپور هم بارها مورد انتقاد قرار گرفته.

ولی وقتی از کی‌روش انتقاد می‌کنیم و این طور او را درون منگنه می‌گذاریم از چه چیزی انتقاد می‌کنیم؟ سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران درون تمامي هفت سال گذشته رویه نادیده گرفتن لیگ برتر را کاملا جدی گرفته هست. او با همین شیوه هست که تیم ملی ایران را دو بار به جام جهانی رسانده و این بار دبل کرده، رکورد زده و زودترین حضور درون تاریخ جام جهانی برای ایران را رقم زده هست.

شما درباره کی‌روشی حرف می‌زنید که اگر مرخصی زیاد هم رفته، درون نتیجه‌گیری فوق‌العاده بوده و تیم تقریبا متوسط ایران از نظر بازیکن را ۴ سال هست درون سطح آسیا درون رتبه بهترین قرارداده هست. حالا چنین مربی‌ای با کارنامه مشخص ۷ ساله به خاطر یک دستیار که خودش اعتقاد به او دارد و عده‌ای اعتقاد ندارند باید به روابط غیر اخلاقی متهم شود؟

کی‌روش همچنین درون حال حاضر با عدم تمدید قرارداد هم از سوی فدراسیون فوتبال مواجه هست و این درون حالی هست که شش ماه بنابراين از جام جهانی باید درون جام ملت‌های آسیا به قهرمانی فکر کند، ظاهرا پیشنهادی از فدراسیون فوتبال ندارد و باید به فکر ترک تیمی باشد که برایش حسابی نرم افزار ریخته هست.

حالا او درون مواجهه با اتهام‌های غیر اخلاقی که کریمی فقط تکرارش کرده از کلمه بزدلانه دسترس کرده و درون فهرست منفوران قرار گرفته هست.

فکرش را بکنید معمار ۷ سال گذشته تیم ملی فوتبال ایران با کارنامه فوق تصور حالا زیر باد انتقاد هست و از محبوبیتش کم شده و دقیقا درون روزهایی که به تمرکز کافی برای هدایت تیم ملی نیاز دارد، باید درگیر انتقادهای ریز و درشتی باشد که اگر درست هم بوده درون ۷ سال قبل تاثیری درون نتیجه تیم ملی نگذاشته هست.

این داستان عجیب فقط برای مردی که برای تیم ملی نابود شده ایران موفقیت‌سازی کرده نیست و درون مورد برانکو هم بنابراين از داربی درون جریان هست.

پرسپولیس همین چهار سال قبل که برانکو آمد اوضاع اسفناکی داشت. اوضاع اسفناک یعنی ۱۰ سال بدون قهرمانی، بدون ستاره خوب بدون پیروزی شیرین داربی و بدون هیچ امیدی به موفقیت. تیمی که نهایتا با علی دایی قهرمان جام حذفی شده بود و نایب‌قهرمان لیگ برتر.

برانکو ولی آرام‌آرام تیم را درون کورس قهرمانی گذاشت سال اولی که کامل روی نمیکت تیم نشست تیم را ۵۷ امتیازی کرد و با تفاضل قهرمانی را داد سال دوم یک هفته زودتر از پایان فصل قهرمان شد و حالا ۵ هفته مانده به پایان لیگ برتر قهرمانی‌اش را مسجل کرده و از ۵ بازی فقط یک امتیاز می‌خواهد.

برانکو امروز درون تمرین پرسپولیس ۱۰۰ نفر را روی سکو به عنوان منتقد داشته که به عملکردش انتقاد کرده‌اند و اتفاقا مدافع بازی کردن مسلمان درون ترکیب تیم بوده‌اند. چرا؟ چون داربی را باخته هست. حالا دیگر تمامي یادشان رفته که درون دوره ای دو صفر و سه صفر به استقلال باخته اند و باخت های ذلت‌باری هم بوده هست. حالا تمامي فقط ۴-۲ همین برانکو را یادشان هست و به تاکتیک ها و تصمیمات او اعتراض می کنند.

اعتراض بابت یک بازی به مربی‌ای که قهرمانی قبل از عید را به هواداران هدیه داده از اين دسته اتفاقات عجیب هست.

برخورد با کی‌روش و برانکو انگار وجه خفته ای از فرهنگ زیاده خواه ایرانی هست که خیلی زود گذشته را فراموش می کند و موفقیت های بزرگ را زیر پا می گذارد و به خاطر شکست های کوچک زبان به انتقادهای تند می گشاید.

این برخورد با مربیانی صورت می گیرد که ستاره های سال ۱۳۹۶ بوده اند و حتما معمار تیم ملی فعلی ایران و معمار پرسپولیس هستند ولی حافظه جمعی رفتار عجیب از خود به نمایش می گذارد.

این فراموشکاری نسبت به روزهای ذلت چه برای پرسپولیسی ها و چه برای طرفداران تیم ملی نشان دهنده روحیه خطرناکی هست که قدرتمند شده هست.

روحیه ای طلبکار و غیر منطقی که روزنامه نگار انگلیسی را مجبور می کند درون مورد زیاده‌خواهی هواداران پرسپولیس توییت کند. قرمزها ۱۵ امتیاز از تیم دوم جلو هستند و تیم ملی برای اولین بار دو دوره پشت سرهم به جام جهانی رسیده و بعد از برزیل دومین تیم صعود کننده بوده هست. ما درون مورد فوتبال و مردمی حرف می زنیم که ستاره های سال رو به پایان را زیر باد انتقاد گرفته اند و رهایشان نمی کنند. مردمانی عجیب از ایران زمین.»


مطالب پیشنهادی