به گزارش خبرگزاری مهر، سرتیپ دوم هادی شیرزاد رئیس پلیس بین الملل ناجا در این یادداشت آورده است:

«تأسیس اینترپل به آوریل سال ۱۹۱۴ میلادی بر می‌گردد، زمانی که به دعوت پادشاه موناکو (آلبرت اول) کارشناسان حقوقی و افسران پلیس از ۱۴ کشور مختلف در اولین اجلاس پلیس جنایی بین‌المللی برای بحث و تبادل نظر در مورد ایجاد مرکزی برای ثبت اطلاعات مجرمان بین‌المللی و اتخاذ تدابیری هماهنگ در امر استرداد، گردهم آمدند، لیکن به علت وقوع جنگ جهانی اول موضوع متوقف شد.

پس از پایان جنگ، در سال ۱۹۲۳ میلادی (۱۳۰۲ ه. ش) طی اجلاسی که در کشور اتریش با حضور رؤسای پلیس هفت کشور برگزار شد، کمیسیون بین المللی پلیس جنایی پایه گذاری و مقر آن شهر وین تعیین، که می‌توان تأسیس رسمی این سازمان را از همین سال محسوب و هدف از تشکیل آن را، ایجاد یک سیستم کنترل و مقابله بین المللی با جرایم و تأسیس مرکزی برای مبادله اطلاعات و اخبار بین المللی پلیس کشورهای مختلف بود.

این کمیسیون تا وقوع جنگ جهانی دوم فعالیت خود را گسترش داد، بعد از جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۶ اجلاسی در بروکسل (بلژیک) برای تجدید فعالیت و تعیین مفهوم کلی همکاری‌های پلیس بین الملل برگزار گردید و طی آن مقررات و قوانین جدیدی تصویب شد.

در این اجلاس اینترپل به عنوان نام اختصاری اداره مرکزی انتخاب شد و به تدریج کشورهای بیشتری به عضویت این کمیسیون در آمدند. سپس در سال ۱۹۵۶ نام کمیسیون بین المللی پلیس جنایی به سازمان بین المللی پلیس جنایی تغییر یافت.

زبان‌های رسمی سازمان اینترپل جهت تبادل اطلاعات فی مابین اسپانیولی، انگلیسی، فرانسه و عربی می‌باشد و این سازمان دارای اساسنامه‌ای ۵۰ ماده‌ای است که بیانگر اهداف، وظایف و ساختار آن است.

نقش اینترپل توانمند سازی پلیس در سراسر جهان برای همکاری در راستای مقابله با جرایم و مجرمان در سطح بین المللی می‌باشد و از اهداف سازمان اینترپل ایجاد اطمینان درباره امکان دسترسی نیروی‌های پلیس در سراسر جهان به سیستم‌ها و خدمات مورد نیاز برای انجام اقدامات مؤثر پلیسی است. اینترپل نقش بسزایی در ارائه آموزش، پشتیبانی تخصصی و تحقیقاتی، ارائه اطلاعات لازم و تأمین امنیت کانال‌های ارتباطی دارد.

این چارچوب به نیروهای پلیس در سراسر جهان کمک می‌کند تا به اطلاعات مربوط به روش‌های ارتکاب جرم، تحلیل اطلاعات، عملیات‌های انجام شده و در نهایت دستگیری مجرمان دست یابند.

دبیرخانه کل سازمان اینترپل به طور شبانه روزی فعالیت می‌کند، اینترپل هفت دفتر منطقه‌ای فرعی در سراسر جهان در اختیار دارد و همچنین ۲ دفتر نمایندگی ویژه نیز در سازمان ملل (نیویورک) و اتحادیه اروپا (بروکسل) ایجاد کرده است. ارتباط کشورهای عضو با سازمان اینترپل از طریق دفاتر ملی مرکزی (اینترپل هر کشور) صورت می‌گیرد که کارکنان آن را مأموران آموزش دیده پلیس همان کشور تشکیل می‌دهند.

اهم مأموریت‌های سازمان اینترپل شامل موارد زیر است:

* پیگیری کلیه امور پلیسی در زمینه مقابله با جرم، جرایم سازمان یافته و مجرمان در سطح دنیا

* همکاری با کشورها در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته بین المللی نظیر قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، پولشویی، تروریسم، جرایم رایانه‌ای، جرایم زیست محیطی و…

* تبادل اطلاعات علمی و فناوری در زمینه‌های مختلف پلیسی و کشف علمی جرایم

* صدور اعلان‌های بین المللی بنا به درخواست کشورهای عضو

* برگزاری سمینارها و کنفرانس‌های فنی و تخصصی پلیسی بین المللی

* تدوین و انتشار بولتن‌های تخصصی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *