5 ستاره بزرگی که درون سال 2017 خداحافظی کردند
۱۲ام دی ۱۳۹۶ ورزشی

روزنامه شرق: سال ٢٠١٧ برای فوتبالی‌ها سال تقریبا عجیبی بود؛ فارغ از ستاره‌های نوظهوری که درون این سال درون عرصه فوتبال به علاقه‌مندان درون سراسر دنیا معرفی شدند، برای عده‌ای هم پایان خوشی نداشت؛ حداقل برای اين عده از تماشاگرانی که ستاره‌های مورد علاقه‌شان بی‌خیال فوتبال شدند و کفش‌هایشان را آویختند. درون این مطلب به پنج ستاره‌ای اشاره می‌شود که درون سال ٢٠١٧ از دنیای فوتبال حرفه‌ای خداحافظی کرده‌اند. وجه‌تشابه این پنج ستاره این هست که همگی درون کارنامه حرفه‌ای‌شان قهرمانی درون جام‌‌‌جهانی دیده می‌شود و روی‌هم‌رفته ٦٥ بازی درون جام جهانی انجام داده‌اند.

ژابی آلونسو


او ١١ سال برای تیم ملی اسپانیا بازی کرد و درون این زمان، ١١٤‌بار به میدان رفت؛ ٨٤ برد، ١٣ تساوی و ١٣ شکست، آماری بود که درون این سال‌ها به‌جا گذاشت و ١٦ گل هم برای تیم ملی اسپانیا زد. آلونسو درون جام‌های جهانی هم ١٣‌بار برای کشورش به میدان رفت که ٩ برد و چهار شکست داشت و دو گل هم به نام خودش ثبت کرد. درون عرصه باشگاهی هم آلونسو فراز و نشیب‌های زیادی داشت؛ از درخشش درون لیورپول گرفته تا خداحافظی درون بایرن‌مونیخ. او که هیچ‌وقت درون زندگی‌اش رابطه خوبی با زدن ضربات پنالتی نداشته، بهترین خاطره‌اش به فینال لیگ‌ قهرمانان اروپا درون سال ٢٠٠٥ برمی‌گردد که تیمش بازی را ٣ بر صفر عقب بود و درون نهایت بازی ٣-٣ شد. او درون جریان بازی به‌طرز عجیبی خود را مشتاق نشان داد که ضربه پنالتی بزند؛ ضرب اولش گل نشد ولی ریباند همان توپ را به تور دروازه میلان چسباند. اين بازی با نتیجه ٣-٣ به ضربات پنالتی کشیده شد ولی دیگر رافا بنیتس، مربی وقت لیورپول، اجازه نداد او درون ضربات پنالتی شرکت کند. لیورپول سرانجام اين بازی دراماتیک را برد. ولي دیگر موضوعی که ژابی آلونسو را مطرح نگه داشته هست، گل ٦٤ متری‌اش به نیوکاسل یونایند بود. او بعدا راهی رئال‌مادرید شد و درون روزهای آخر فوتبالش به بایرن‌مونیخ پیوست. ژابی که سال ٢٠١٤ از فوتبال ملی خداحافظی کرده بود، سال ٢٠١٧ برای همیشه از فوتبال رفت.

فیلیپ لام


فیلپ ١٠ سال برای تیم ملی آلمان بازی کرد؛ درون ١١٣ مسابقه‌ای که پیراهن آلمان را پوشید، ٨٢ برد، ١٨ تساوی و ١٣ شکست ثبت کرد و پنج گل ملی هم درون کارنامه‌اش داشت. ٢٠ بار درون جام‌های جهانی برای آلمان به میدان رفت که با آمار ١٥ برد، دو تساوی و سه شکست و یک گل زده، به کارش درون این رقابت‌ها پایان داد. کاپیتان تیم بایرن‌مونیخ سال ٢٠١٤ از بازی‌های ملی با خاطره‌ای خوش خداحافظی کرد و سال ٢٠١٧ هم برای همیشه کفش‌هایش را آویخت. نکته جالب دقت درباره فیلیپ‌لام اینکه درون دوران حرفه‌ای‌اش درون سه دوره درون ترکیب ١١ نفره تیم منتخب جام جهانی قرار گرفت. فقط جالما سانتوس و فرانتس بکن باوئر توانسته بودند چنین رکوردی به‌جا بگذارند.

کاکا


کاکا ١٤ سال پیراهن تیم ملی برزیل را به تن کرد؛ از ٢٠٠٢ تا ٢٠١٦. هرچند که درون این زمان به هر دری که زد، تعداد بازی‌های ملی‌اش به عدد ١٠٠ نرسید. سرانجام با ٩٢ مسابقه و با ثبت ٦٥ برد، ١٨ مساوی و ٩ شکست به کارش پایان داد؛ هرچند که با ٢٩ گل ملی آمار بدی از خودش به جا نگذاشت. کاکا ١٠‌بار هم درون جام‌های جهانی به میدان رفت که هشت برد و دو شکست و یک گل زده حاصل کارش بود. گل به یادماندنی او درون فینال جام کنفدراسیون‌ها مقابل آرژانتین درون سال ٢٠٠٥ که رأی به برتری ٤ بر یک سلسائو داد، یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین گل‌هایش با پیراهن تیم ملی برزیل هست. آمار جذابی که کاکا به ثبت رسانده ١٠‌میلیون فالوئر درون توییتر هست! او اولین ورزشکار حرفه‌ای هست که درون سال ٢٠١٢ به مرز ١٠‌میلیون فالوئر رسید؛ رکوردی که بعد‌ها کریستیانو رونالدو و لبرون جیمز هم به اين رسیدند.

پیرلو


دو ایتالیایی خوش‌نقش هم سال ٢٠١٧ کفش‌هایشان را آویختند؛ یکی از آنها آندرئا پیرلو بود؛ او ١٣ سال پیراهن تیم ملی ایتالیا را به تن کرد و سال ٢٠١٥ از بازی‌های ملی خداحافظی کرد؛ اين‌هم با ١١٦ بازی ملی. درون این زمان پیرلو ٥٨ برد، ٣٨ تساوی و ٢٠ شکست را تجربه کرد و ١٣ گل هم زد. تعداد بازی‌هایش درون جام‌های جهانی به ١١ بازی می‌رسد که با شش برد، دو تساوی و سه شکست همراه شد. درون جام جهانی هم پیرلو یک‌بار موفق شد برای ایتالیا گلزنی کند. گل فراموش‌نشدنی دوران حرفه‌ای‌اش هم درون جام جهانی ٢٠٠٦ زده شد؛ جایی‌که بازی اول ایتالیا درون این جام مقابل غنا گره خورده بود، ولی خلاقیت پیرلو به کار آمد و لاجوردی‌ها گره را باز کردند. پیرلو ولی بیشتر به‌علت پاس‌های دقیقش شهره شده هست. او درون جام جهانی ٢٠١٤ برزیل به تیمش کمک کرد درون اولین دیدار آمار پاس صحیح عجیب و باورنکردنی ٩٣,١٩ درصد را داشته باشند و رکورد دانمارکی‌ها را که درون سال ١٩٨٦ توانسته بودند مقابل اروگوئه ٩٢.٧٢ درصد پاس صحیح را ثبت کنند، بشکنند.

فرانچسکو توتی


توتی کمتر از بقیه اسطوره‌های مذکور درون تیم ملی بازی کرد؛ او فقط هشت سال بین سال‌های ١٩٩٨ تا ٢٠٠٦ را برای کشورش بازی کرد. درون این زمان ٥٨ بازی درون کارنامه ثبت کرد که با ٣٣ برد، ١٦ تساوی و ٩ شکست همراه شد. تعداد گل‌های ملی توتی ٩ گل هست که از این تعداد یکی را درون جام جهانی زده؛ یک گل بعد از ١١ بازی. توتی درون جام‌های جهانی شش برد، سه تساوی و دو شکست داشت. اسطوره باشگاه رم که تمام دوران حرفه‌ای‌اش را درون همین باشگاه سپری کرد خاطره‌انگیزترین گلش را به دشمن دیرینه جالوروسی یعنی لاتزیو زد. سال ٢٠٠٢ او درون برتری ٥ بر یک رم مقابل لاتزیو ضربه چپ تماشایی‌ای از فاصله ٢٠ متری زد و دروازه دشمن را درون داربی ٩٦ رم فتح کرد. توتی با ٤٠ سال و ٢٤٣ روز، دهمین بازیکن مسنی هست که درون سری A ایتالیا بازی کرده ولی با همین سن، مسن‌ترین مهاجمی هست که درون این لیگ بازی کرده هست.


مطالب پیشنهادی